Краставицата има ниска хранителна стойност. Тя съдържа 95-96% вода, незначителни количества целулоза, пектин, белтъчини и витамини А, В, С. От минералните соли най-високо е съдържанието на калия (до 15 мг в 100 г), следвано от тези на фосфора, калция, желязото и магнезия. Интересно е да се отбележи, че съдържанието на желязо в 100 г краставици е по-високо дори, отколкото при същото количество на гроздето и ягодите.
Друго предимство на краставиците като храна е, че при тях съотношението на микро и макроелементи е в много благоприятни пропорции, вследствие на което при консумацията те осигуряват неутрална реакция в стомаха и имат леко слабително и диуретично действие. Описаните по-горе лечебни качества правят краставицата изключително полезна храна при различните видове заболявания. В народната медицина освен в свежо състояние от тях се използва прясно изцеден сок, който се явява отлично болкоуспокояващо средство при колики. Смес от краставичен сок и мед е много полезен против кашлица и катар на горните дихателни пътища. Препоръчва се пиенето му 3 пъти дневно по 2-3 супени лъжици. Техният сок се използва и в козметиката за поддържане на кожата в свежо състояние и при слънчеви изгаряния.
Краставиците оказват много добро действие при хора с нарушена сърдечна дейност. Установено е, че благодарение на благоприятното съотношение между солите на натрия и калия при редовното им консумиране те спомагат за по-бързото изхвърляне на натриевите соли и е това за спадане на отоците в организма. Друго тяхно положително действие е, че съкращават времето за преобразуване на въглеводородите в мазнини, което ги прави много полезни като диетична храна против затлъстяване.