Трябва да научим децата да различават реалността от света на фантазиите. Американски изследвания показват, че средната възраст, когато едни дете за първи път опитва алкохол, е 11; марихуана – на 12 години. А много деца започват да стават доста любознателни по темата и когато са по-малки. Трябва да сме готови!
Слушайте внимателно!
Изследвания, проведени при ученици, показват, че когато родителите се вслушват в чувствата и грижите на малките деца, малчуганите с голяма охота споделят с тях, а това е и предпоставка да стоят надалече от наркотиците.
Голяма роля изиграва начинът, по който рожбата ви ще откаже да излезе навън с приятелите си (за да не се превърне в издънка на обществото). Опитайте нещо от типа: “Хайде да поиграем. Представи си, че ти и другарчетата ти сте в дома на Анди след училище. Намирате някаква бира в хладилника и те искат да я изпиете. Правилото в нашето семейство обаче е, че на децата не им е позволено да пият алкохол. И така, ти какво ще кажеш?”
И ако детето даде отговор според вашите очаквания, похвалете го. Ако пък не, предложете му няколко варианта за отказ: “Не, благодаря. Нека вместо това послушаме музика.” Или „Не, благодаря. Не пия бира. Трябва да съм във форма за баскетболния мач.”
Информирайте го като не забравяте възрастта му
Ако гледате телевизия с 8-годишното си дете и в някоя от програмите се спомене за марихуана, можете да го попитате: „Знаеш ли какво е марихуана? Това е нещо много лошо и то може да навреди на здравето ти.” Ако детето ви има въпроси, отговорете му. Кратките, прости отговори, повтаряни достатъчно често, ще свършат работа.
Можете да предложите на по-големия си син или дъщеря същата информация, но с акцент върху лекарствата. Например можете да му (й) обясните как изглежда марихуаната, жаргонът за дрогата и какво могат да сторят наркотиците с организма.