Задължение на лекуващия лекар, преди да назначи медоле-чение, е да изясни чувствителността на болния към меда. Клиничните и поликлиничните наблюдения показват, че макар и рядко, се срещат хора с повишена чувствителност към меда – алергиии.
а) Приемането на меда вътрешно като хранително-диетичен продукт е допустимо при всички здрави и болни хора, които нямат режим за ограничаване на въглехидратите. Прилага се като лечебно профилактично средство за повишаване имунобиологичната активност на организма при често боледуващи хора със слаби и изтощени организми, при анемични, сърдечно болни, хора със стомашно-чревни, бъбречни, кожни, чернодробни, ендокринни и нервни заболявания. Взема се в продължение на 1 месец от 1 до 2 гр. на килограм тегло на ден, разпределен на 3 и повече приема. Мед се взима вътрешно и при заболявания на дихателните пътища от възпалително и алергично естество.
б) Местни апликации с мед се прилагат за лечението на всички видове рани, екземи, изгаряния, дерматити, хроничен и остър ринит, фарингит, тонзилит, ларингит, синуит, флуор, ерозия на шийката на матката и др.
в) Инхалационна терапия с мед се препоръчва при остър и хроничен ринит, фарингит, тонзилит, синуит, ларингит, тра- хеит, бронхит, бронхиална астма и бронхиектазии. Електрофореза – при хронични ринити, синуити, бронхити, бронхиална астма, бронхиектазии, трихомонален калцит, флуор, ерозия на шийката на матката, едиексити и други.
г) Медолечението чрез вътрешно приемане е противопоказно при всички пациенти, които имат повишена чувствителност към меда, и при хора с режим на ограничаване на въглехидратите.
д) Инхалационното лечение с мед е противопоказно при болни с повишена чувствителност към меда, със сърдечна недостатъчност, със злокачествени образувания по дихателните пътища и които имат температура.
е) Електрофореза с мед е противопоказна само при болни с алергия към меда.
Мед не може да консумират хора, които са чувствителни към него. Страничните явления при медолечението е изразяват в кожни, дихателни и стомашно-чревни реакции. Дължат се на наследствена или придобита свръхчувствителност спрямо меда. От анкетираните 27 000 кандидати за медолечение само при 0,8% сме наблюдавали прояви на свръхчувствителност. Последната се изразява с повишена температура, тежест, главозамайване, обриви по кожата, болки в стомаха, повръщане. При аерозоловите инхалации алергичните реакции се явяват под формата на астматични пристъпи.