Отдавна на нашия народ е известно, че кърмата, киселото мляко, прясното сирене и други млечни продукти имат лечебно действие при местните гнойновъзпалителни заболявания, мъчно заздравяващите рани и при някои стомашно-чревни инфекции. В млечните продукти с подобно действие са намерени млечнокисели бактерии – млечнокисел стрептокок, ацидофил- ни бактерии или млечнокисели дрожди. В тези млечни продукти са открити антибиотични вещества, които убиват или потискат сапрофитните и патогенните микроорганизми. Гонореята се лекува с млечнокисели бактерии , те убиват менингококите, и потискат тифните и паратифните причинители, салмонелите, Bacterium coli и т.н.
Антимикробното действие на млечните бактерии се дължи предимно на излъчваните от тях антибиотични вещества и отчасти на млечната киселина. Благоприятното влияние на млечнокиселите продукти при инфекциите на храносмилателния тракт трябва да се отдаде и на техните добри диетични и хранителни свойства.
При съвременните мощни химикотерапевтични и антибиотични лекарства със специфично действие, млечнокиселите храни и питиета имат помощно лечебно-диетично действие, което не трябва да се пренебрегва. Катранджиев през 1951 г. установява, че поставените туберкулозни бактерии в българското кисело мляко, подквасено с Lactobacterium bulgaricurn и Str. thermophilus, загубват жизнеността си.