Ако искате да прочетете направо за видовете нектарен мед и лечебните им свойства, можете да погледнете малко по надолу в статията.
ИЗБОР НА МЕДА ЗА МЕДОЛЕЧЕНИЕ.
Това налага към съществуващите показатели да се включат и такива като: противобактериални, витамини, микроелементи и др., даващи пълна характеристика на хранителните и лечебните качества на меда. Съществено значение за качествата му имат и условията, при които той се съхранява: медът трябва да е защитен от светлина и влажност, в сухо и проветриво място с температура на помещението под 10° С.
При заболявания, причинени от стрептококи, стафилококи и други Грам-положителни бактерии, т.е. заболявания на дихателната система, подходящи сортове мед са високопланинският, ригановият, мащерковият, липовият и други. За гинекологично болни и по-специално за страдащи от трихомонален колпит се препоръчват ливаденият мед и от полска и горски цветя. При анемично болни и с профилактична цел се подбират сортове мед, богати на микроелементи и витамини като боров, манов и други.
При заболявания, свързани с хиповитаминози, трябва да се използват сортове мед, богати на витамини: ментов, боров, морковен, плодов и други. Хора с нервни и сърдечно-съдови заболявания трябва да консумират сортове мед с по-високо съдържание на етерични масла лавандулов, валерианов, полски, ливаден и друго. За диабетично болни е подходящ мед, съдържащ повече фруктоза и витамини: слънчогледов, акациев, чубриков и др.
Намира приложение като добро общоукрепващо, сънотворно, кардиотонично и невротонично средство. Препоръчва се при лекуване на стомашно-чревни, чернодробни, бъбречни заболявания. Благодарение на ниското си съдържание на захароза, този мед е най-добрият избор за диабетици. Има леко експекториращо (отхрачващо) действие, по лекарско предписание оказва антидиабетичен ефект.
Притежава високи лечебни качества и хранителна стойност. Има силно подчертано антибактериално, антипротозойно и антимикотично (противогьбно) действие. Особено ефективен е спрямо заболявания на органите на въздухоносните пътища. Има и противовъзпалително, експекториращо, хипосенсибилизиращо, аналгетично действие.
Прилага се вътрешно, по аерозолов и елек- трофоретичен път. Използва се при лечение на бронхити, ри- нити, синуити, тонзилити, фарингит, стомашно-чревни и бъбречни заболявания. Външно: при лечение на гнойни и атро- фични рани, гинекологични заболявания като трихомонален колпит, флуор и ерозия на шийката на матката. При поленов анализ се наблюдава преобладаване на цветен прашец на иглолистните видове.
На вкус е сладък, кристализира бързо, дребно- и среднозърнесто. С подчертано високи бактериостатични и бактерицидни свойства е дори при разреждане 1.160. Показва също високи стойности на антипротозойно, антимикотично и антиалергично действие. Поради богатите му хранителни, профилактични и лечебни свойства е много търсен. В състава му участва нектар от много видове лечебни медоносни растения.
При поленов анализ, в зависимост от преобладаващите тюленови зърна, той може да носи името на съответното растение (здравец, минзухар, кокиче, иглика…).
Препоръчва се като ценно хранително, профилактично и лечебно средство. Намира приложение при чернодробни заболявания (цироза, холецистити, холелитиаза), гастрит, колити, запек. Добре действа и при заболявания на бъбреците и пикочния мехур, като в тези случаи най-добре е да се разтваря в хисарска или в горнобанска вода.
Съдържа глюкозидите, мениантин, мепиатин, фитостерин, холин, витамин С, пектин, танин. Укрепва стомашно-чревния тракт, възбужда жлъчната секреция, улеснява храносмилането. Употребява се за лечение на чернодробни, сърдечни и стомашночревни заболявания.
Външно действа добре при лечение на травматични и гнойни рани, дерматити, циреи. Вътрешно се препоръчва при неврози, главоболие, газове в червата, сърдечни оплаквания, за увеличаване на млякото у кърмачките. Добро сънотворно средство е. При поленов анализ се наблюдават преобладаващи зърна от прашеца на комунигата.
Притежава високи профилактични, хранителни и лечебни качества. Противомикробното, антипротозойното и про- тивогьбичното му действие е изразено по отношение на много видове микроорганизми и плесени. Намира приложение при лечение на стомашно-чревни, бъбречни, белодробни, гинекологични и сърдечносъдови заболявания. Прилага се вътрешно и външно (локално) при рани, дерматити, ринити, синуити, трихомонален колит и др. Употребява се също под формата на аерозол и електрофореза при заболявания на респираторния апарат.
Бързо кристализира на дребни зърна. Съдържа средно 39,27% фруктоза и 36.05% глюкоза. В състава му участват много флавони, ензими, органични киселини, биогенни хормони, витамини, микроелементи, етерични масла и др. Много е търсен поради изключителните му хранителни, профилактични и лечебни качества. Антимикробното му действие е силно изразено спрямо Грам-положителните и Грам-отрицателните микроорганизми, а аитипротозойното – спрямо инфузории, амеби и трихомонали. Съдържа летливи, трудно летливи и нелетливи противомикробни вещества.
Има добре изразено и антимикотично свойство. Оказва екслекториращо, бронхолитично, противовъзпалително, кар- диотонично и слабително действие. Добро средство е при лечение на неспецифични заболявания на дихателните пътища, където намира приложение чрез вътрешно приемане, еерозо- лови инхалации и електрофореза.
Действа добре при гнойни рани и изгаряния, намира приложение и при лечението на гинекологични заболявания като флуор, трихомонас аднексити, В седимента на липовия мед поленовите зърна достигат до 70- 80%. Специфичната му миризма се дължи на етеричното масло, чиято гпавна съставка е сесквитериеновият алифатен алкохол фарнезол. Липовият мед съдържа и един специфичен глюкозид, който действа потогонно, диуретично и секретолитично.
Притежава подчертани противомикробни, антипротозойни и антимикотични качества. Про-тиаомикробното му действие е насочено спрямо Грам-положителните и Грам-отрицателните бактерии. Съдържа летливи, труднолетливи и нелетливи противомикробни вещества. Ароматът му са дължи на етеричните масла: терпени, параминоп, тимол, карвакрол и др. В седимента му на микросколския препарат преобладават тюленови зърна от мащерка. Съдържа още флавоноиди, терпентин, дъбилни вещества, сапонини, смола и др.
Има добро успокоително действие при суха кашлица и еластична кашлица, особено при коклюш. Медът от мащерка оказва лечебен ефект при хроничен бронхит, бронхиална астма, тонзилит, фарингити, ларингити, бронхиекстазии, а също при стомашен катар, спазми, колики, метеоризъм, язвена болест на стомаха и дуоденума.
При възпаления в устната кухина и гърлото оа използва за гаргара и плакнене. За лечение на трммомомални заболявания се употребява под формата на локални апликации, електрофореза и промивки. При заболявания на дихателната система се използва под формата на парни, аерозолови и ултразвукови инхалации.
Съдържа етерично масло (ментол и ментон), пимен, лимонен, пулегон, цинеол, алдехиди, кетони, терпенови деривати, провитамин А и др. Действа успокоително на окончанията на сетивните нерви, възбужда секрецията на стомашночревния тракт и на черния дроб, повишава апетита. Действа адстрингентно (кръвоспиращо), болкоуспокояващо и противовъзпалително. Намалява спазмите на стомашно-чревния тракт и подобрява храносмилането.
Има жлъчогонно действие и се препоръчва при пясък и камъни в жлъчния мехур и пътища. Успокоява болките в областта на черния дроб, стимулира сърдечната дейност, премахва главоболието, подобрява съня. Добре действа при болести на дихателната система. Приема се вътрешно, чрез гаргара, парни и аерозолови инхалации.
Плодовият мед е богат на витамини, органични киселини, ензими, Фитохормони и противомикробни вещества. Има хранително, профилактично и лечебно приложение. Особено благоприятно е въздействието му върху сърдечносъдовата, чернодробната и храносмилателната системи. Под чертаното му диуретично и детоксично действие го прави търсен при лечението на болести на отделителната система.
Кристализира бързо, има приятен аромат и сладък вкус. В мед, произхождащ от пчелини, разположени край населени места, могат да преобладават поленови зърна от живовляк. Той има възкафяв цвят, сладък вкус и изразено притивомикробно действие. Този вид мед оказва лаксативно влияние, подобрява храносмилането, употребява се при чревни, чернодробни, жлъчни и бъбречни заболявания.
Понякога при поленовия анализ се наблюдава преобладаване на поленови зърна от магарешки бодил, този мед има жълточервеникав оттенък, сладък вкус, аромат и добре изразени притовомикробни и антипротозойни свойства. Препоръчва се при смущения в сърдечносъдовата дейност, високо кръвно налягане, аритмия, стенокардични оплаквания, бронхиална астма. Външно се прилага при лечение на гнойни рани, екземи и др. Има и кръвоспиращо действие, особено когато в състава му участва нектар от овчарска торбичка. При анализ на полски мед от Първомайски, Казанлъшки и Сливенски райони често се срещат поленови зърна от валериана.
Този мед има приятен вкус и аромат, богат е на етерични масла, естери на алкохола борнеол, терпели и др. Ароматът му е близък до този на валериана. Препоръчва се като успокоитепно средство при безсъние, нервно изтощение, умствена преумора, възбудни състояния, при сърдечна и стомашна невроза. Полският мед е много търсен, тъй като притежава важни хранителни, профилактични и лечебни качества. Употребява се при дихателни, храносмилателни, нервни и гинекологични заболявания.
Има антисклеротично действие Много добре се отразява като профилактика и лечение на сърдечносъдовата система. Употребява се вътрешно, инхалационно, електрофоретично и локално за промивки и рани.
Противомикробното му действие особено активно е изразено по отношение на стрептококовите и стафилококовите инфекции, както и на трихомонадите. Употребява се за лечение на дихателните пътища, засегнати от възпалително естество, като проявява бактериостатично, бактерицидно, експекториращо и бронхолитично действие. Използва се при рани, лишеи и обриви: външно, под формата на лапи и компреси. Вътрешно се прилага при чернодробни и жлъчни заболявания. При дихателни заболявания – под формата на аерозол, парови инхалации, гръдна електрофореза.
Има противомикробни, антипротозойни и противогъбни свойства. Съдържа също летливи противомикробни вещества. Притежава противовъзпалително, бронхолитично, експекториращо и болкоуспокояващо действие. Прилага се при кашлица, стомашни и жлъчни болки, възпаление в устата, гърлото, зъбобол. Синаловият мед е с добри хранителни, профипактични и лечебни качества.
При заболявания на дихателните органи се употребява вътрешно, под формата на аерозолови инхалации и електрофореза на гръдния кош. Под формата на превръзки или локални бани се изпопзва за лечение на гнойни и травматични рани.
Намира лечебно приложение при диарии, кръвохрачене, главоболие, стомашни и чревни болки. Притежава противомикробни, антипротозойни и противогъбни свойства. Използва се за изплакване на устата и гаргара при заболявания на устната лигавица и гърлото; в народната медицина малиновият мед се употребява срещу ухапвания от скорпиони и змии.
Съдържа летливи противомикробни вещества. За лечение на хронични бронхити и бронхиална астма се използва под формата на парови, аерозолови и ултразвукови инхалации. Добре действа във вид на локални апликации при гинекологични заболявания: трихомонален колпит, флуор и ерозия на шийката на матката.